Hämeen puoluekokousedustajavaalien tulokset ja puoluekokousedustajat

Ajankohtaista 14:25

 

Hämeen puoluekokousedustajat on valittu. Ehdokkaita ja varaehdokkaita asetettiin juuri vaadittu määrä vaaliyhtymissä I (Lahti), IV (Hausjärvi, Loppi, Riihimäki), V (Forssa, Humppila, Jokioinen, Tammela, Ypäjä), VI (Hattula, Janakkala) ja VII (Hartola, Heinola, Sysmä). Jäsenvaali järjestettiin vaaliyhtymissä II (Hämeenlinna) ja III (Asikkala, Hollola, Kärkölä, Orimattila, Padasjoki). Vaalit toteutettiin netti- ja uurnavaalin yhdistelmänä. Vaalien tulokset alla.

 

Vaaliyhtymä II, Hämeenlinna

Äänioikeutettuja                        613

Äänestäneitä                             112

Tyhjiä                                          0

Äänestysprosentti                     18,27 %

Tulos

 

Nimi     Äänet
Koskinen Johannes 356
Einiö Mika 321
Prabhakaran Ranjith Kumar 266
Kiemunki Iisakki 263
Vesala Pasi 263
Oksanen Veera 213
Appelroth Irja 207
Myllykangas Sari 190
Sandelius Pirjo     190
Suoranta Kirsti 178
Kauranen Aarne 174
Tikkanen Jani 160
Heinonen Mia 155
Pasanen Soile 135
Nurminen Emma 127
Virtanen Veijo 106
Hellstén Tapani 104
Piiroinen Mirja     94
Vereb-Dér Botond 72
Rajala Kalevi 71
Hultin Kirsi 69

 

Vaaliyhtymä III, Asikkala, Hollola, Kärkölä, Orimattila, Padasjoki

Äänioikeutettuja                        364

Äänestäneitä                               79

Tyhjiä                                            0

Äänestysprosentti                     21,70 %

Tulos

 

Nimi Äänet
Saarinen Niina 173
Niemi Jarkko 138
Hyytiä Kari 129
Kurisjärvi Mari 102
Ahola Kaisu 82
Mäkinen Hannu 80
Lönnqvist Miikka 73

 

Puoluekokousedustajat vuoden 2017 puoluekokoukseen 3.-5.2.2017 alla.

Vaaliyhtymä I Lahti, 9 edustajaa

Edustajat

  1. Alettin Basboga
  2. Jari Hartman
  3. Sanna Mäkinen
  4. Tomi Sairomaa
  5. Maria Rytkönen
  6. Sirkku Hildén
  7. Heikki Moilanen
  8. Jarkko Nissinen
  9. Mirja Jerndahl

Varaedustajat

  1. Eija Sintonen
  2. Eila Lampio
  3. Roosa Rinne
  4. Anneli Viinikka
  5. Pekka Komu
  6. Raimo Hoikkala
  7. Kari Lempinen
  8. Harri Rummukainen
  9. Jetta Laakso

Vaaliyhtymä II Hämeenlinna, 9 edustajaa

  1. Johannes Koskinen
  2. Mika Einiö
  3. Prabhakaran Ranjith Kumar
  4. Iisakki Kiemunki
  5. Pasi Vesala
  6. Veera Oksanen
  7. Irja Appelroth
  8. Sari Myllykangas
  9. Pirjo Sandelius

Varaedustajat

  1. Kirsti Suoranta
  2. Aarne Kauranen
  3. Jani Tikkanen
  4. Mia Heinonen
  5. Soile Pasanen
  6. Emma Nurminen
  7. Veijo Virtanen
  8. Tapani Hellstén
  9. Mirja Piiroinen

Vaaliyhtymä III Asikkala, Hollola, Kärkölä, Orimattila, Padasjoki, 5 edustajaa

  1. Niina Saarinen
  2. Jarkko Niemi
  3. Kari Hyytiä
  4. Mari Kurisjärvi
  5. Kaisu Ahola

Varaedustajat

  1. Hannu Mäkinen
  2. Miikka Lönnqvist

Vaaliyhtymä IV Hausjärvi, Loppi, Riihimäki, 6 edustajaa

  1. Kaisu Kotirinta
  2. Miia Nahkuri
  3. Jarmo Levänen
  4. Lauri Jormanainen
  5. Jari Mäkinen
  6. Marko Saikkonen

Varaedustajat

  1. Tommi Räty
  2. Teija Mattila
  3. Maaret Ollila
  4. Joni Lähde
  5. Elias Perttula
  6. Ville Peurala

Vaaliyhtymä V Forssa, Humppila, Jokioinen, Tammela, Ypäjä, 4 edustajaa

  1. Kaisa Lepola
  2. Vesa Niininen
  3. Minna Lax
  4. Sari Kaakinen

Varaedustajat

  1. Matti Uutela
  2. Riitta Nokkala
  3. Jouni Mäkelä
  4. Mirja Jokio

Vaaliyhtymä VI Hattula, Janakkala, 3 edustajaa

  1. Jarmo Forss
  2. Ville Myllymäki
  3. Raija Ranta-Porkka

Varaedustajat

  1. Eveliina Hostila
  2. Matti Hämäläinen
  3. Piia Nylund

Vaaliyhtymä VII Hartola, Heinola, Sysmä, 3 edustajaa

  1. Heimo Riutta
  2. Kirsi Lehtimäki
  3. Sami Salminen

Varaedustajat

  1. Jouko Rajajärvi
  2. Matti Tanskanen
  3. Veli-Pekka Koskinen